Uprzejmie informujemy, iż od dnia 4 grudnia 2012 roku Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy nie współpracuje z firmą PPHU "Rubikon". |
| Konspekt 7 |
|
|
|
Koło dnia 04.10.2007r.
Konspekt zajęć Klasy Życia prowadzonych metodą ośrodków pracy
Temat ośrodka tygodniowego: Powitanie pani Jesieni. Temat ośrodka dziennego: Owocowe różności.
I. Cele dydaktyczne: · Kształtowanie pojęć: ogród, sad, owoce, warzywa · Rozpoznawanie warzyw i owoców zapomoga różnych zmysłów · Odróżnianie warzyw od owoców · Dopasowanie etykiet warzyw i owoców;
Cele wychowawcze: · Rozumienie znaczenia spożywania warzyw i owoców dla zdrowia · Wyrabianie nawyku mycia warzyw i owoców przed spożyciem · Uczenie dzieci: jak należy przechowywać warzywa i owoce by się nie psuły Cele rewalidacyjne: · Kształtowanie percepcji wzrokowej, ćwiczenia spostrzegawczości · Ćwiczenia w mówieniu · Ćwiczenia usprawniające motorykę duża i małą · Ćwiczenia usprawniające samoobsługę II. Formy pracy: · Zespołowa · Indywidualna praca dziecka w czasie wykonywania niektórych ćwiczeń samodzielnych pod kierunkiem nauczyciela III. Metody pracy: · Słowne: rozmowa, formułowanie odpowiedzi na pytania · Poglądowe: pokaz przedmiotów, ćwiczenia na obrazkach · Ćwiczenia praktyczne: prace porządkowe w ogródku szkolnym
IV. Pomoce dydaktyczne: · Sztućce, talerze, kubki · Środki higieny osobistej: szczoteczka i pasta do zębów, kubeczek, mydło, ręcznik · Tablica obecności, kalendarz · Tekst przedstawienia pt. Co z ogrodu, a co z sadu? · Kosz z owocami i warzywami · Etykiety warzyw i owoców · Kartoniki z liczbami · Stemple warzyw i owoców · Narzędzia pracy (miseczki, nożyki do sałatek, gotowa bita śmietana)
V. Przebieg zajęć: 1. Zajęcia wstępne: · Przywitanie · Śniadanie · Toaleta · Sprawdzenie listy obecności · Ćwiczenia kalendarzowe · Zaciekawienie tematem 2. Praca poznawcza – obserwacja i kojarzenie: · Teatrzyk wg tekstu I. Salach pt. Co z ogrodu, a co z sadu? - rozmowa na temat treści opowiadania; odpowiedzi na proste pytania; - odczytanie napisów: owoce, warzywa, sad, ogród;
· Rozmowa kierowana na temat: Znaczenia owoców i warzyw w naszym życiu
· Zabawa dydaktyczna Zaczarowany worek: - różnicowanie warzyw i owoców po dotyku; - dobieranie etykiet; - segregowanie i wkładanie do dwóch koszyków; - przeliczanie elementów w zbiorach; odwzorowywanie liczebności za - porównywanie liczebności zbiorów;
· Samodzielna praca uczniów - stemplowanie przy użyciu gotowych stempli warzyw i owoców - otaczanie szarfą zieloną warzyw, a żółtą owoców;
3. Ekspresja: · Wykonanie sałatki owocowej – zwrócenie uwagi na dokładne mycie owoców i warzyw przed spożyciem; · Wycieczka poglądowa do magazynu żywności – zwrócenie uwagi w jaki sposób przechowywane są owoce i warzywa by się nie psuły
4. Zajęcia końcowe: · Ocena zajęć · Porządkowanie sali · Obiad · Toaleta · Pożegnanie z dziećmi
Opracował: |


